Кресто-Воздвиженский храм г. Винницы | Школа – сад Св. Николая

Рушники, рушники, ви моєї матусі роки

     Український рушник.  Його можна порівняти з піснею, витканою чи вишитою на полотні. Без рушника, як і без пісні, не обходяться народження, одруження людини, ювілейні урочистості та й похорон.

     Ознакою охайності, працьовитості кожної господині є прибрана хата і чистий рушник напохваті. По всій  Україні поширений звичай накривати рушником хліб на столі. Ним накривали і діжу після випікання хліба, ставлячи її під образами на покуті. Дарунковими рушниками перев’язували гостей і кумів, запрошених на хрестини чи вінчання. Гарним був звичай використовувати рушник при будівництві житла. Його вішали вгорі, у кутку, коли стіни були вже зведені. У перший день огляду озимини йшли в поле гуртом – частіше родом. Попереду батько ніс на рушнику хліб-сіль; у кошику, накритому рушником, несла різне частування мати. На зеленому полі розстеляли його, клали їжу. Так робили і в перший день оранки, сівби та жнив. Після закінчення жнив господар зустрічав женців з хлібом-сіллю на рушнику, а ті одягали на нього обжинковий вінок.

      Коли син вирушав із дому у далеку дорогу, мати дарувала йому рушник, щоб беріг від лиха. Цей звичай існує і нині. Весільний рушник кожна дівчина готувала сама. Вишивати рушник, сорочки матері навчали дочок змалку.

      Окрім хат рушниками в минулому прикрашали також громадські установи – сільські управи, школи. Рушник у нашому побуті живе і сьогодні. Його використовують на весіллі, під час проводів хлопців до армії. З хлібом-сіллю на рушнику зустрічають дорогих гостей.

    Учні третього класу роблять перші кроки  у пізнанні цього українського національного дива. Вони вчаться заправляти нитку в голку, в’язати вузлик, прокладати стібок. Поки що це рушнички вишиті швом «вперед голка», а пізніше і хрестиком спробуємо. Велика річка з малого струмка починається, а справжні рушники – з маленького рушничка. Представляємо вам рушнички вишиті Володимиром Вихованцем, Ілльою Лігусом, Максимом Марчуком, Анною та Ульяною Ткачук та Андрієм Шевелою.