Кресто-Воздвиженский храм г. Винницы | Школа – сад Св. Николая

Школа здоров’я. Алфавіт сімейний.

Школа здоров’я. Алфавіт сімейний (І частина).

Шлюб – це не пошуки насолоди і зручностей, а  гідне місце для подвигу і самопожертви.

Як говорять юристи : «домовимось про терміни». Якщо шлюб  являє собою цивільну угоду, як стверджувало Римське право і позиціонує  Західна Європа, , то провідними  стають  партнерські стосунки,  з’являється поняття гендеру, розмиваються межі статі (реанімуються Содом і Гоммора)  і.т.і.

Кардинально іншої позиції притримується православна (Візантійська) традиція, яка є культуроутворюючою для нашого народу. Сім’я, яка отримала визначення Малої Церкви, в руслі цієї традиції, претендує на територію святості, виборюючи право вміщувати  світ духовний. Шлюбною символікою користується Євангеліє, коли говорить про образи Царства Небесного.

З огляду на християнську традицію  поміркуємо  про підводні рифи дошлюбних стосунки. Так звані «громадянські» шлюби  психологічно виснажують  організм (особливо жіночий ), розбещують душу, нівелюють високу міру відповідальності  один перед одним.

Відкрите вченими-генетиками явище телегонії щільно зачиняє двері сексуальних революцій, відкідає можливість пробних шлюбів. ( Зміст цього відкриття полягає в тому, що жіночий репродуктивний організм подібний до  матриці в комп’ютері і зберігає інформацію про всі статеві стосунки жінки.) Сьогодні в Америці, яку вважають батьківщиною сексуального промоушена, яка вдосталь скуштувала його плодів, запроваджують уроки цнотливості. Мусульманин скаже, що жінка, яка мала дошлюбні зв’язки, не народить справжнього воїна, а лікар з анекдоту повідомить: «гени пальцем не розчавиш». Вже стала хрестоматійною  історія  про наших бабусь, яких німці під час ІІ Світової війни вивозили до Німеччини.  Вони проходили обов’язкове медичне обстеження і висновок німця-лікаря сьогодні  звучить як духовний рецепт здоров’я: «99 відсотків дівчат цнотливі – ця нація непереможна».

Про те, що нація втрачає інстинкт самозбереження, коли духовно вихолощує інститут сім’ї,  писав відомий філософ  В.Соловйов: « Давній Рим пав, коли стосунки статей почали нагадувати конюшню.»

Те, що  людина влаштована вертикально, зауважує головні  пріорітети і святощі її життя,в чіткій ієрархії  розташовуються чоло і очі над більш чуттєвим ротом, серце, яке освячує наш розум, трохи нижче – шлунок, як нагадування про те, що їмо для того, щоб жити, а не живемо, для того, щоб їсти. І в самому низу – репродуктивна функція. Не з метою  приниження, а підпорядкування розумовому верху, розташував  її Сам Творець. Як стверджують психологи,  небезпечним підлітковим симптомом сьогодення є «ефект перевернутого айсбергу», коли  «розумовий верх» міняється місцями з «чуттєвим низом». Помічними ліками у цій ситуації є наявність базових цінностей і моральних орієнтирів.

Запорукою щасливого життя у шлюбі є умова:  стосунки мають  будуватися на міцному фундаменті, а не на піску. Основні складові цього підмурку –  це усвідомлення онтологічних (сутнісних) визначень ролі  подружжя, психологічних відмінностей статі. Апостол Павло порівнює взаємні стосунки чоловіка і дружини  з відносинами Лиць Святої Трійці. Як Бог Отець є главою Христа, так і чоловік – голова жінці (1 Кор. 11,3). Як Христос є сяянням слави і образом буття Бога Отця (Євр. 1,3), так і жінка – слава чоловікова (1Кор. 1,7). Такий шлюб стає справжньою «умовою» любові: жінка створюється як «помічниця» чоловіка, як доповнення його в усій повноті  буття , тобто жінка перш за все потрібна чоловікові, як його «alter ego».

Проблема сучасної людини, на думку видатного австрійського психолога В. Франкла, полягає в самотності і в захопленості самою собою. І саме родина створює  виховне середовище, необхідне для зростання особистості, подолання самості. Устрій сім’ї потребує великих зусиль, знання духовних і психологічних законів подружнього життя та батьківства.

Комунікативних конфліктів у шлюбі можна уникнути у разі гнучкого використання «поведінкового репертуару», репродуктивне здоров’я зберегти, дотримуючись рецепту – найкращий спосіб контрацепції – це утримання. Адреналіновому піднесенню протиставити тверезий розум і взаємоповагу.  А головне пам’ятати;  шлюби укладаються на небесах. Зі всього багатобарв’я людських покликань саме шлюб визначається як таїнство – таїнство любові.

Далі буде.  Дзюба Ірина