Кресто-Воздвиженский храм г. Винницы | Школа – сад Св. Николая

У Вінниці незабаром може з’явитися вулиця Андрія Первозванного

За таке рішення проголосували вінничани на громадських слуханнях, які відбулися 4 грудня щодо перейменування деяких вулиць, що підпадають під дію законів про декомунізацію. 
Слухання проходили у міському палаці мистецтв «Зоря», за участі представників різних галузей суспільного життя: представників освіти, культури, мистецтва, релігії, робітників, пенсіонерів, громадських діячів – загалом 366 осіб. Вінницьку єпархію УПЦ представляли секретар єпархіального управління протодиякон Владислав Демченко та керівник єпархіального відділу історії ієрей Назарій Давидовський.
Одним з питань, яке могло стати «каменем спотикання», було обговорення майбутньої назви вулиці Стахурського. Римо-католицька громада Вінниці запропонувала назвати її на честь Папи Івана Павла ІІ і зібрала на підтримку цієї пропозиції понад 500 підписів. У свою чергу ініціативна група православних парафіян храму святого апостола Андрія Первозванного, який розташований на цій вулиці, зібрала більше 2000 підписів на підтримку перейменування вулиці на честь апостола Андрія.

Робоча група з перейменування, бажаючи уникнути міжконфесійного протистояння у цьому питанні, запропонувала свій варіант назви вулиці Стахурського – вулиця Згоди. Однак римо-католицька громада, від імені якої виступив громадський діяч і редактор газети «Слово польське» Юрій Войціцький, погодилась на пропозицію православних щодо назви вулиці на честь апостола Андрія Первозванного, і тим самим не на словах, а ділі продемонструвала згоду і міжконфесійне порозуміння. Слід зауважити, що пропозиція, озвучена Юрієм Войціцьким, була попередньо узгоджена ним з римо-католицьким духовенством і з присутніми у залі православними священнослужителями. 
За пропозицію назвати вулицю Стахурського на честь апостола Андрія Первозванного зал проголосував майже одноголосно і зустрів прийняте рішення гучними оплесками. Таким чином, після ухвалення відповідного рішення Вінницькою міською радою, одна з вулиць у м. Вінниці носитиме назву покровителя слов’ян і апостола, який проповідував на землях України – святого Андрія Первозванного. Варто зазначити, що це буде перший прецедент у Вінниці, коли у назві вулиці буде записана біблійна постать.
Окрім вулиці Андрія Первозванного, у Вінниці з’явиться ще декілька вулиць, пропозиції щодо яких були підготовлені відділом історії Вінницької єпархії і озвучені в листі митрополита Вінницького і Барського Симеона до робочої групи з підготовки концепції перейменування вулиць обласного центру. Зокрема вулиця Михайличенка буде перейменована на честь митрополита Петра Могили, який у 1632 р. заснував у Вінниці православний колегіум. Вулиця Соколова буде названа ім’ям протоієрея Іоанна Шиповича – відомого вінницького священика і історика. Вулиця Володарського отримає назву Монастирська.
Окрім зазначених пропозицій, які були схвалені на громадських слуханнях, Вінницька єпархія подала ще низку пропозицій з перейменування вулиць, які будуть враховані у подальшій роботі робочої групи. Можливо невдовзі у Вінниці знайдуть своє місце вулиці на честь почесного громадянина міста, відомого церковного діяча митрополита Макарія (Свистуна), а також митрополита Володимира (Сабодана), який навчався у Вінниці. Не виключено, що Вінниці будуть поверненні назви вулиць: Вознесенська, Преображенська, Спаська, які існували у місті до подій 1917 року.
Після закінчення громадських слухань представники Вінницької єпархії УПЦ від імені митрополита Симеона подякували членам робочої групи, яка готувала концепцію перейменування вулиць міста, за виконану впродовж шести місяців об’ємну і ґрунтовну роботу. Керівнику робочої групи заступнику Вінницького міського голови Андрію Реві та члену групи історику і громадському діячу Олександру Федоришену священнослужителі подякували за підготовку і виважене, толерантне проведення громадських слухань та уважність і вміння прислухатися до різних думок, у тому числі до думки православної громади міста.
 
Прес-служба Вінницької єпархії. 
       

За метеріалами: orthodox.vinnica.ua